reklama

Stretnutie s nebeskou hudbou

Aj tak sa dá nazvať koncert Symfonického orchestra Slovenského rozhlasu s dirigentom Petrom Altrichterom a sólistkou Ingridou Gápovou, ktorý odznel pod Pyramídou 11.1.2019.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)
Symfonický orchester Slovenského rozhlasu, Petr Altrichter
Symfonický orchester Slovenského rozhlasu, Petr Altrichter (zdroj: Zdroj: Slovenský rozhlas)

Tohtoročný abonentný cyklus koncertov pod Pyramídou ponúkol večer venovaný 4. symfónii G dur rakúskeho skladateľa Gustava Mahlera. Mahler, dirigent, skladateľ a operný riaditeľ z prelomu 19. a 20. storočia pochádzal z moravskej obce Kalište, pôsobil v Halle, Ľubľane, Olomouci, Budapešti, Hamburgu, Lipsku, Prahe, 10 rokov viedol viedenskú Dvornú operu (Wiener Hofoper), predchodcu dnešnej Štátnej opery - toto obdobie vošlo do dejín ako epochálne, neskôr pôsobil v USA a stal sa dirigentom v Metropolitnej opere v New Yorku, z ktorého sa vrátil do Viedne, kde zakrátko zomrel. Bol uznávaným dirigentom, ale jeho skladateľská tvorba vyvoláva protichodné reakcie, až vďaka Bernsteinovi sa od 60-tych rokov minulého storočia vracajú Mahlerove diela na pódiá a dnes sú vyhľadávanými repertoárovými previerkami.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Mahlerova hudba pramení v českej, rakúskej, nemeckej, americkej a židovskej tradícii, je nastaveným zrkadlom maloburžoázii, pokrytectvu, všetkému, s čím sa vo svojom neľahkom živote autor stretával. Kompozične už predznamenáva novú hudbu prichádzajúcich klasikov viedenskej moderny. Všetko je v hudbe, vravieval Mahler, ktorý nerád vyjadroval slovami, to, čo hudba obsahovala. Z 9 symfónií (a 10. nedokončenej) sú prvé štyri späté aj programovo. Autor sa v symfónii vracia ku klasickej forme, čistote Mozarta, je hravá a vrúcna, pretkaná jemnou iróniou a humorom, ozýva sa Klezmer a nástroje, maľujúce milovanú prírodu. Vo4. symfónii predstavuje Mahler nebo očami dieťaťa – treba podotknúť, že Mahler bol zo 14 detí, mnohé sa dospelosti ani nedožili a ich smrť a bôľ sa premietajú do mnohých diel. V diele sa snúbi naivná detská poetika z bavorskej ľudovej piesne Das himmlische Leben (Život v nebi) zo zbierky Des Knaben Wunderhorn (Chlapcov zázračný roh), Clemensa Brentana a Achima von Arnim, ktorá sa objavuje vo štvrtej, spievanej časti diela - pôvodne mala byť súčasťou, resp. záverom predošlej, 3. symfónie d mol. Pieseň opisuje nebeskú krásu a šťastie. V nebi – kde veril, že sa nachádzajú jeho početní súrodenci – je totiž všetko, znie spev, hudba, ktorá je ďaleko krajšia ako tá, ktorú poznáme na zemi, je tam veľa dobrého jedla, varí ho svätá Marta.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Petr Altrichter
Petr Altrichter (zdroj: Zdroj: Slovenský rozhlas)

Dirigentom 5. abonentného koncertu Symfonického orchestra Slovenského rozhlasu bol známy český dirigent Petr Altrichter, ktorý je na Slovensku vítaným hosťom. Má významnú medzinárodnú kariéru a patrí k najdôležitejším českým dirigentom. Jeho pôsobenie je späté najmä s Filharmóniou Brno a Pražskými symfonikmi (Symfonický orchester hlavného mesta Prahy FOK), ale aj s Juhonemeckou filharmóniou v Kostnici. Je aj pravidelným hosťom Českej filharmónie, Slovenskej filharmónie, diriguje popredné svetové orchestre a pravidelne hosťuje v zahraničí. Je to vysoko profesionálny, kultivovaný hudobník, ktorého orchester plne akceptoval a spolu sa postarali o vzácnu interpretáciu Mahlera. Počas celej hodiny trvania diela bolo v sále cítiť tú zvláštnu poetiku naivnej detskosti, hravosti a vrúcnosti, ktorá je prítomná v tejto symfónii a ožíva v každej dobrej interpretácii. Živý výkon v podaní rozhlasového orchestra je vždy veľkou skúškou, pretože jeho základnou povinnosťou je nahrávať a to je možné cibriť opakovane v štúdiu, ale na koncerte, vysielanom naživ,o sú emócie úplne ináč vystupňované, na tomto koncerte to bolo v prospech kvality.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Ingrida Gápová
Ingrida Gápová (zdroj: Zdroj: Slovenský rozhlas)

Vo štvrtej časti sme mali možnosť spoznať Slovenku, ktorá sa udomácnila v Poľsku, (pretože jej doma nikto neveril, že to dokáže) a stala sa tam uznávanou umelkyňou. Ingrida Gápová pochádza z Kysúc, študovala na Hudobnej akadémii Feliksa Nowowiejskiego v Bydgoszczi, známeho poľského mesta predovšetkým ako kolísky starej hudby. Tam si spravila aj doktorát a pôsobila aj ako pedagogička spevu. Jej domovskou scénou bola počas 10 rokov Opera v Bydgosci, Venuje sa opere a starej a súčasnej hudbe, Mahlerovu symfóniu už niekoľkokrát spievala. Vďaka Slovenskému rozhlasu a Mahlerovej symfónii sa mohla predstaviť doma v plnej kráse. Spieva s dobrou technikou, výborne deklamuje, je rozumieť textu, jej hlas má patričnú nosnosť a peknú farbu. Verím, že túto mladú umelkyňu budeme doma vídať častejšie.

Viera Polakovičová

Viera Polakovičová

Bloger 
  • Počet článkov:  94
  •  | 
  • Páči sa:  111x

Som muzikologička, kritička a diplomatka. 25 rokov som pôsobila na rôznych postoch v kultúrnej diplomacii a predtým na manažérskych postoch v oblasti hudby. Budem sa venovať reflexii umeleckého a kultúrneho diania, aj vývoju kultúrnej politiky a stavu kultúrnej dimenzie diplomacie, a to všetko v kontexte s dianím v zahraničí. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

19 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu