Bratislavské hudobné slávnosti pokračujú

Autor: Viera Polakovičová | 10.10.2019 o 15:01 | (upravené 10.10.2019 o 15:23) Karma článku: 1,42 | Prečítané:  317x

Bratislavské hudobné slávnosti sú v plnom prúde. Pokračujem v hodnotení vybraných koncertov a sprostredkovaní zážitku.  

 

Vysoko oceňujem výkon Philharmonia Orchestra London, ktorý 4.10. uviedol obsahovo a kompozične zaujímavú 9. symfóniu rakúskeho skladateľa Gustava Mahlera. Je to vysoko kvalitné teleso, ktoré prišlo so svojím šéfdirigentom, Fínom Esa-Pekka Salonenom,  jedným z najvýznamnejších dirigentov nášho storočia. Jeho Mahler bol vynikajúci. 9. symfónia je pozoruhodným dielom zrelého majstra, previazaného okrem New Yorku hlavne so strednou Európou - na Morave sa narodil, vo Viedni dlho pôsobil. Je to rozlúčka so životom, plná reminiscencií na stredoeurópske melódie a multikultúrny a multináboženský priestor - jemu vlastnú židovskú kultúru, nápevy moravské z rodnej zeme, aj viedenskú zmes ľudovej a meštiackej kultúry a cítiť tam aj americký vplyv. Symfónia č. 9 Je sumárom toho najkrajšieho, čo vytvoril. Salonen predostrel dielo v širokom diapazóne dynamickej škály, fascinovali jej nápadité živé zvuky, groteska druhej časti a aj radosť, ktorá sálala z vyvrcholenia diela v durovom móde. Interpretáciou nádherného záverečného adagia, kde je citovaný chorál z autorovho cyklu Pieseň o zemi, doslova zhyptnotizoval publikum. Esa Pekka-Salonnen sa s orchestrom prispôsobil akustike sály a predostrel jemne a nástojčivo vytvarovanú hudbu.

Zaujalo ma aj hosťovanie Mníchovskej filharmónieMníchovským filharmonickým zborom a dirigentom Thomasom Hengelbrockom, ktorého sme už na BHS zažili a ja mám s ním skúsenosť z otvorenia slávnej Elbphilharmonie v Hamburgu. Vynikajúci dirigent si zvolil program zostavený zo Symfónie č. 44 C dur, KV 551 Jupiterskej Wolfganga Amadea Mozarta2. symfónie B dur, op. 52, Chválospev Felixa Mendelssohna-Batholdyho. Vrcholná symfónia Mozarta znela bohato, sýto, búrlivo, romantickejšie a živšie ako zvyčajne, možno menej plasticky. Dirigentovi sa podarilo vtiahnuť do hudby publikum, ktoré interpretáciu prijalo. Sólistami boli Andrew Staples, Christina Landshammers Agnes Kovacs. Veľmi vyrovnané, krásne hlasy. Hengelbrock predviedol dielo vrúcne výrazovo, podčiarkol duchovnú hĺbku citovaných evanjelických chorálov. Po prvýkrát som zažila kontrabasy umiestnené zľava. Dirigent patrí k tým, ktorí nepoužívajú dirigentskú paličku.

Veľkým zážitkom bol koncert Slovenskej filharmónie a Slovenského filharmonického zboru s dirigentom Jurajom Valčuhom, ktorý si zvolil slovanský repertoár - Stabat mater, op. 58 Antonína Dvořáka. V súčasnosti je Juraj Valčuha hudobným riaditeľom Teatro di San Carlo v Neapoli, čo je po milánskej La Scale najdôležitejšia operná scéna Talianska. A je aj 1. hosťujúcim dirigentom Konzerthausorchestra v Berlíne. Buduje si široký repertoár, je vyhľadávaným a umelecky spoľahlivým dirigentom. Znova ma presvedčila hĺbka jeho predvedenia. Vytvoril jedinečnú verziu známeho diela. Text Stabat mater je báseň františkánskeho mnícha Jacoponeho da Todi z 13. storočia, predstavuje utrpenie matky Božej, ktoré v hudbe citlivo znázornil osudom skúpšaný majster Dvořák, jeho žiaľ a viera sálajú z celého diela. 

Valčuha dal priestor slovu, frázam, výrazu a dosiahol ticho a v ňom vibrovanie zboru v pianissime, S takýmto špičkovým telesom sa robí veľmi dobre. Oporou mu bol perfektne pripravený zbor pos vedením Jozefa Chabroňa. Príkladom toho bola časť Eia mater pre zbor a cappella. Valčuha však dielo patrične vygradoval v dramatických pasážach a zachvátil zvukom Dvořáka celú sálu. 

Páčila sa mi táto minimalistická verzia diela. Štvorica sólistov bola korektná, zaujala ma najmä litovská sopranistka Vida Miknevičiuté, ďalej spievali mezzosopranistka Gerhild Romberger a jej krajan, tenorista Maximilián Schmitt, basové sólo zverila dramaturgia Petrovi Mikulášovi. Jeho prejav bol vrúcny, hlas prispôsobil Valčuhovej koncepcii, ubral hlasu na farbe a celkovo to vyznelo úhľadne.

Keď vyšiel slovenský dirigent Juraj Valčuha na pódium samotný, publikum bolo nadšené a búrlivým potleskom a ováciami v stoji mu vyjadrovalo vďaku.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Covid ju zmenil na červenú. Galantská nemocnica nikdy nezažila toľko úmrtí

Pocit dusenia mám stále v sebe, vraví pacient pripojený na kyslík.

Žiadne výpisky ani kópie. Jankovskej obmedzili prístup do vlastného spisu

S vyšetrovateľmi začala spolupracovať koncom októbra.


Už ste čítali?