reklama

Umenie v čase pandémie

Kultúrne ustanovizne celého sveta prestali fungovať, nemajú príjem, ohlasujú opatrenia a prepúšťanie. Ale na svoje verné publikum, ba i na to budúce, myslia nezištne, veľkoryso a s úctou a pokorou.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Reálnu hrozbu choroby sme si s náležitou intenzitou začali uvedomovať, až keď zavreli školy, divadlá a firmy a predošlý život sa zo dňa na deň stal nedosažiteľným. Internet a hlavne Facebook je plný ponúk. Dojímavé sú spevy Talianov a Španielov na balkónoch, facebookové koncerty našich a zahraničných sólistov a orchestrálnych hráčov, osobitnou kapitolou sú operné domy a filharmónie.

Zameriam sa na niekoľko, presne na tie, ktoré som si počas ostatných dvoch týždňov všímala najviac: najskôr na prenosy z Metropolitnej opery, za normálnych okolností prístupné v špeciálnych kinách. MET vybrala špičkové inscenácie – po Verdiho operách Trubadúr (Netrebko, Hvorostovsky a ď. 2015) a Traviata (Damrau, Florez a ď., 2018) to boli Donizettiho Dcéra pluku (Dessay, Florez a ď., 2008) a Lucia di Lammermoor (Netrebko, Beczala, Kwiecieň a ď., 2009), Čajkovského Eugen Onegin (Fleming, Vargas, Hvorostovsky a ď., 2007) a potom piliere kľúčového nemeckého repertoáru, Wagnerove opery Tristan a Izolda (Stemme, Pape, Rattle a ď., 2016) a celá tetralógia Prsteň Niebelungov. Ešte dnes si možno pozrieť dve opery z tetralógie, Siegfried (2011) a Súmrak bohov (2012) a v sobotu 28.3. jeho Majstrov spevákov normberských (2014) a v nedeľu 29.3. operu Tannhäuser (2015).

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Výberový sumár naznačuje, aká vysoká je umelecká kvalita ponuky newyorskej opery. Inscenácie sú po odvysielaní k dispozícii ešte 24 hodín.

Aj iné operné domy sa rozhodli ponúknuť vybrané tituly, medzi nimi talianske Teatro Massimo z Palerma, či Viedenská štátna opera. Bavorská štátna opera a Štátna opera v Berlíne vysielajú unikátne koncerty. Prestížne knižnice, múzeá a galérie umožňujú virtuálne prehliadky zbierok, televízie, ale aj divadlá a filmové kluby, či jednotliví umelci ponúkajú možnosť pozrieť si inscenácie a filmy, či vypočuť si rozprávky v ich podaní. Umenie, literatúra, kultúra nás teda držia nad vodou. Uvedomujeme si to dostatočne?

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Don Giovanni, Palais Garnier, 2019
Don Giovanni, Palais Garnier, 2019 (zdroj: Charles Duprat / OnP)

Rada by som upozornila na produkcie Parížskej opery, ktoré si možno pozrieť počas dlhšieho časového obdobia - aktuálne je to od 23. do 29. marca je to Mozartova opera Don Giovanni. Produkcia je režijn e a výtvarne moderná a skvelá hudba je v rukách vynikajúcich spevákov, orchestra a zboru. 

Sólistami sú - Don Giovanni: Étienne Dupuis, Il Commendatore: Ain Anger, Donna Anna: Jacquelyn Wagner, Don Ottavio: Stanislas de Barbeyrac, Donna Elvira: Nicole Car, Leporello: Philippe Sly, Masetto: Mikhail Timoshenko, Zerlina: Elsa Dreisig, dirigentom je Philippe Jordan, réžiu vytvoril Don Kent. Ide o produkciu z roku 2019. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Každý milovník hudby, umenia, opery, literatúry mal aj v predtým možnosť sa dostať k nahrávkam CD, DVD exkluzívnych predstavení, prípadne si pozrieť premiéry online v kinách, ale dnes, keď sa život výrazne spomalil a v istom zmysle sťažil – a o tom by vedeli by svedčiť mladé rodiny, ktoré musia zvládať starostlivosť o chod rodiny, ale aj nahrádzať školu, či učitelia, ktorí sa za pochodu učia novým metódam, ale aj chorí, či osamelí ľudia - je tento spôsob odreagovania priam žiadúci. Skutočnosť, že dnes radi siahame po internetových ponukách, nas akoby intenzivnejšie spájala so svetom, a tak umenie, ktoré je akýmsi mottom oddychu, nám prináša duchovnú očistu a objavovanie krásy a pôžitku.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Jacquelyn Wagner (Donna Anna), Stanislas de Barbeyrac (Don Ottavio), Nicole Car (Donna Elvira), Etienne Dupuis (Don Giovanni), Palais Garnier, 2019
Jacquelyn Wagner (Donna Anna), Stanislas de Barbeyrac (Don Ottavio), Nicole Car (Donna Elvira), Etienne Dupuis (Don Giovanni), Palais Garnier, 2019 (zdroj: Charles Duprat / OnP)
Viera Polakovičová

Viera Polakovičová

Bloger 
  • Počet článkov:  96
  •  | 
  • Páči sa:  121x

Som muzikologička, kritička a diplomatka. 25 rokov som pôsobila na rôznych postoch v kultúrnej diplomacii a predtým na manažérskych postoch v oblasti hudby. Budem sa venovať reflexii umeleckého a kultúrneho diania, aj vývoju kultúrnej politiky a stavu kultúrnej dimenzie diplomacie, a to všetko v kontexte s dianím v zahraničí. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

296 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

754 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu