reklama

Umenie ako liek, úľava a nádej

Kultúrne inštitúcie sveta sa tak rozbehli s ponukami z archívu vzácnych koncertných a operných produkcií na webe, že je naozaj ťažké vybrať si tak, aby sme niečo zaujímavé nezmeškali.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Najskôr novinky zo Slovenska - zvykli sme si, že koncerty Slovenskej filharmónie môžeme vidieť kedykoľvek. Nebude to však takto vždy. Tentokrát je v ponuke atraktívna nahrávka koncertu s dirigentom Jurajom Valčuhom z r. 2017. Ide o koncertné uvedenie jednodejstvovej opery Elektra Richarda Straussa, ktoré bude možné sledovať 30. 4. o 19,00 hod. a zo záznamu iba do 7. 5.

Obrázok blogu
(zdroj: Archív: Slovenská filharmónia)

Slovenská filharmónia pokračuje v utorkových Koncertov bez publika. Dramaturgia sa zameriava na mladých, sčasti na tých, s ktorými mala spoluprácu už dohovorenú. Zaznievať budú do konca júna vždy o 19,00 hod. a potom budú k dispozícii ešte týždeň.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Theater an der Wien sprístupňuje novú produkciu Fidelia Ludwiga van Beethovena. Viedenská štátna opera ponúka operu Příhody Lišky Bystroušky Leoša Janáčka v réžii Otta Schenka a s dirigentom Tomášom Netopilom, vhodnú aj pre deti. Atraktívna ponuka zahŕňa ďalej operu Richarda Straussa Der Rosenkavalier v réžii Otta Schenka s dirigentom Carlosom Kleiberom a skvelými sólistami Felicity Lott, Kurt Moll, Anne Sofie von Otter, Gottfried Hornik, Barbara Bonney. Opera upozorňuje, že ide o vôbec prvý stream tohto domu z 23.3.1994.

Veľká je príležitosť zhliadnuť predstavenie Le Pavillon d'Armide | Le Sacre, balet na hudbu Čerepnina a Stravinského v choreografii Fokina (Pavillon) a Johna Neumeiera (Sacre). Na pódiu Viedenskej štátnej opery tancuje špička baletného súboru, o.i. slovenskí sólisti Nina Poláková a Roman Lazík.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Do pozornosti dávam, že medzinárodná festival Pražská jar sa konať bude, a to vo virtuálnom priestore. Viac sa dozviete na https://festival.cz/prazske-jaro-on-line/.

Sledovať môžete aj predstavenia z archívu Kráľovskej opery v Londýne, či Parížskej opery, france.tvculturebox.

Nedá mi nespomenúť, že atraktívne priame prenosy vyvrcholili minulý týždeň 4-hodinovým koncertom, ktorý zorganizovala Metropolitná opera v New Yorku so sólistami, orchestrálnymi hráčmi a zboristami, hrajúcimi doma, a to v rôznych kútoch sveta. Nechýbali prestížni umelci najvyššieho rangu, ako Jonas Kaufmann, Anna Netrebko, či Elina Garanča a viac ako dve desiatky ďalších. Fascinujúcim spôsobom pripravili vystúpenia sólistov – so sprievodom klavíra, či bez neho, ale dokázali uviesť aj orchestrálne a vokálno-inštrumentálne časti opier ako Zbor Židov z Nabucca. Dojímavé a jedinečné, hlavne pre posolstvo pre chorých, zdravých a tých, od ktorých závisí život pacientov a nás všetkých. Umenie ako liek, úľava a nádej. Program moderoval generálny manažér MET Peter Gelb a dirigent Yannick Nézet-Séguin. Práve on poslal každému umelcovi video, na ktorom diriguje za sprievodu klavíra a podľa neho umelci hrali na priamo. Vyše dvesto umelcov sa tak spojilo v prosbe a poďakovaní. Unikát.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Metropolitná opera pokračuje priamymi prenosmi a uvádza trojicu kultových belkantových opier Donizettiho s tematikou troch tudorovských kráľovien - Anna Bolena, Maria Stuarda a Roberto Devereux. A opäť so skvelými Annou Netrebko ako Anna Bolena, Joyce diDonato ako Maria Stuarda a Sondra Radvanovsky ako Elisabetta v opere Roberto Devereux - po jej boku Elina Garanča a Mariusz Kwiecień. Stojí za zmienku, že DiDonato, Garanča i Kwiecień nie sú v našich končinách neznámi - vďaka agentúre Kapos vystúpili totiž aj v Bratislave. A milovníci opery si iste vybavia nezabudnuteľnú Editu Gruberovú - práve ona ako jediná stvárnila na scéne Viedenskej štátnej opery všetky tri tudorovské kráľovné. A operou Roberto Devereux sa pred rokom lúčila s operným javiskom na scéne Bavorskej štátnej opery v Mníchove. Možno práve spomínané dotyky a kontexty povzbudia milovníkov hudby, aby prostredníctvom unikátnych produkcií objavili nádheru (aj) belkantových opier.

Viera Polakovičová

Viera Polakovičová

Bloger 
  • Počet článkov:  95
  •  | 
  • Páči sa:  119x

Som muzikologička, kritička a diplomatka. 25 rokov som pôsobila na rôznych postoch v kultúrnej diplomacii a predtým na manažérskych postoch v oblasti hudby. Budem sa venovať reflexii umeleckého a kultúrneho diania, aj vývoju kultúrnej politiky a stavu kultúrnej dimenzie diplomacie, a to všetko v kontexte s dianím v zahraničí. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu